Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
|
Egentligen förstår jag inte problemet med telefonförsäljare. Flertalet av er på WN förmodar jag är egna företagare och således mer eller mindre beroende av marknadsföring.
En personlig kontakt säljer mer än en annons.
När en telefonförsäljare ringer är det väl ganska enkelt att säga: "Tyvärr, jag är inte intresserad." Att gå vidare i någon mer diskussion är sedan upp till var och en. Alltid lätt att avsluta samtalet genom att lägga på. Förmodligen är det väl bara någon form av allmänt hyfs som avhåller en från att bara lägga på.
Sedan kan man alltid hålla på och driva med försäljarna och uppehålla dem. Det säger nog mer om ert eget etiska förhållningssätt om än telefonförsäljarena. Det utgås hela tiden från att telefonförsäljare skulle vara av något speciellt elakt släkte som vill terrorisera folk via telefon. I det flesta fall är en telefonförsäljare en person som försöker slita ihop till hyra, mat, kläder och annat nödtorft för sin överlevnad. I de flesta fall är telefonförsäljning dåligt betalt och psykiskt påfrestande.
Ni borde själva prova på telefonförsäljning för det kan även ge en hel del nyttig erfarenhet. Är ni inte intresserade så säg det direkt. Alla telefonförsäljare vill veta direkt om det är lönt att ödsla tid på samtalet. Det finns i princip tre personer som svarar i en telefon. De som säger ja, de som säger nej och de som säger kanske. Jasägarna behöver man inte sälja till. Det går automatiskt. Nejsägarna kan man ytterst sällan sälja till. De som säger kanske är de man får sätta in sina resurser på. Så med ett avslut på kanske vart 25:e samtal, då vill man så fort som möjligt hitta jasägarna.
Sedan kan jag dock hålla med om att många telefonförsäljare har ett dåligt sätt att framföra sitt budskap på. Själv ogillar jag skarp de som tror att de kan anta något om mig och mina behov.
Analogt kan jag inte låta bli med att jämföra med hur vissa diskussioner på WN handlar om hur man ska manipulera sökmotorerna för att komma högt upp i den generiska listan, få hög pageranking osv. Sällan är det en diskussion om hur en hemsida ska innehålla en text som på ett effektivt och relevant sätt få en sökmotor att lista sidan högt där den som klickar på länken är just den besökare man ville attrahera.
Själv anser jag det vara minst lika irriterade med hemsidor, som med telefonförsäljare, som har lyckats manipulera sökmotorerna med hög listning där sökorden inte har någon relevans med hemsidans innehåll.
|