Nykomling
|
|
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 38
|
|
Nykomling
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 38
|
Vi har skickat med posten ett bra tag och har ganska bra priser. Men sedan så bytte vi till schenker för dom kom med ännu bättre priser!.
Vi hade shenker i ca 2 månader sedan bytte vi tillbaka till posten igen och kunde konstatera att vi inte visste hur bra posten var förens vi hade provat schenker.
Shenker
+ minde paket som går isönder
+ lätt att få tag på personer när man har något paket som krånglar.
- slarvar helt sonika bort 5% av alla paket man skickar!
(utan att man får något meddelande om det förens kunden ringer och säger att han har fått ett inkassokrav för att fakturan ligger i det bortslarvade paketet)
- när dom hittar paketen igen så skickar dom det till kunden och man får ingen ersättning (då har ju jag redan skickat ett nytt till kunden som då får två paket)
- skicka två kollin på postförkott, då blir det två postförkottsavgifter och kunden kan då välja att bara hämta ut det ena paketet på servicestället.
- Skicka paket till norrland tar över en vecka!
- Vissa kunder kan ibland ha 8 mil till utlämningsstället
- dom använder löpnummer när man ska hämta ut sitt paket och det skapas inte förens dom skriver en avi som dom ibland glömmer bort!
- omöjligt för kund att hämta ut paket utan löpnummer (Se ovan)
Så nu orkar jag inte mer men det finns mer........
Tack för mig! Hej.
|