Visa ett inlägg
Oläst 2007-09-05, 09:47 #5
pokerstjärnas avatar
pokerstjärna pokerstjärna är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 138
pokerstjärna pokerstjärna är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
pokerstjärnas avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 138
Citat:
Originally posted by mersault@Sep 5 2007, 09:27
pokerstjärna>> Varför vill du inte tala om vilken sida det var? Kopierade tre i ord i texten så hade Google hittat den på någon sekund... =)

Men, i vilket fall, om du inte har så bra koll på programmering och säkerhet verkar det inte så smart att ha ett oskyddat mailformulär på din sida, jag skulle nog tagit bort den funktionen!
Att lägga in egna frågor på svenska (behöver inte ens vara slumpade) eller att åtminstonde döpa om namnen på fälten så att bottarna inte känner igen dem så enkelt (t.ex. inte kalla fältet "msg" utan t.ex. "xfwaserjkl34") kan fungera, åtminstonde ett tag. Men den enda seriösa lösningen på en sida som din tycker jag är att implementera ett riktigt captcha-system!
För att jag inte tycker att det spelar någon som helst roll.
okej bra.

Jag har inte 100% koll på programmeringen igentligen sköter våran kodare detta men han är i stockholm på semster nu i några dagar och därför undrar jag om någon kan hjälpa mig endast tillfälligt.

Ja men problemet är att JAG inte VET HUR MAN GÖR.
Men om det skulle finnas någon guide hade jag säkert klarat av det.

Om man ändrar kod som du säger från"msg" till "xfwaserjkl34" då ser den som får mailet inte vad som står i text.
pokerstjärna är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat