Visa ett inlägg
Oläst 2007-08-23, 15:31 #30
JonathanSs avatar
JonathanS JonathanS är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 1 135
JonathanS JonathanS är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
JonathanSs avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 1 135
dennish, läs mitt första svar på Milads fråga.

Uppgifterna hos Ipwalk och webhosting.info sammanställs från listor över samtliga registrerade generiska domäner (.com, .net, .org osv). De är listor som respektive TLD-registry ger ut, dvs de företag/organisationer som ansvarar för dessa toppdomäner. Domänerna matchas/grupperas därefter mot de namnservrar som domänerna är delegerade till.

Jag vet att Crystone har fler generiska toppdomäner än detta. Men eftersom Crystone ännu inte har konsoliderat sina uppköp eller migrerat sina tidigare kunder till det nya systemet (PEM) så syns det inte. När samtliga domäner hos Crystone ligger under crystone.net (nya systemet) så kommer det att reflekteras på ovanstående nämnda sidor.

Men även om man räknar ihop samtliga bolag hos Crystone så har de fortfarande inte en suck mot Loopia. Crystone (crystone.se) har 10k .se domäner och 7k generiska domäner. Loopia har 120k .se domäner och 60k generiska domäner.
JonathanS är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat