 |
Medlem
|
|
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 100
|
|
Medlem
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 100
|
Objektorienterad- eller procedurbaserad programmering spelar ingen större roll tycker jag. De passar bra för olika sammanhang. 5:an har stöd för båda varianterna och du kan skriva objektorienterad kod i 4:an
De som har skrivit dålig kod i 4:an kommer alldeles säkert fortsätta skriva dålig kod i 5:an. När dagen är slut och man har kod som fungerar och som kunden gillar är det bra kod annars inte, ungefär.
Jag tycker det är bra att man inte har flera parallella utvecklingar av Php för det måste motverka sig själv lite så visst är det bra att ta bort 4:an. Men några stora radikala förändringar kommer inte att ske. Jag tror 95% av all kod för gamla 4:an kommer fungera rakt av i 5:an men kanske har jag fel.
|