Visa ett inlägg
Oläst 2007-06-14, 11:18 #6
Mats Simonsson Mats Simonsson är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jan 2007
Inlägg: 28
Mats Simonsson Mats Simonsson är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jan 2007
Inlägg: 28
Citat:
Originally posted by Jan@Jun 13 2007, 17:47
Som rubriken avser. Vad har hänt med neno? (www.neno.se)
Jag har alltid haft bra erfarenhet av deras snabba och trevliga support. Min erfarenhet är att man alltid fått svar inom 24 timmar.
Ett exempel är min bror som nyligen blev kund hos dom och behövde hjälp. Han fick svar inom en timme vilket måste ses som väldigt bra med tanke på att klockan var ca ett på natten eller liknande.
(Men det kanske var mer tur än skicklighet) (Det var även precis innan uppköpet)
Jag har inte alls krav på dygnet runt support för 45:-/månaden men i alla fal att man får svar inom 24-48 timmar.
Som sagt förut fick jag alltid snabba svar. Men den här gången har det tagit ca en och en halv vecka sedan jag skickade mitt första mail. Under den tiden har jag skickat totalt tre mail för att få kontakt.
Min fråga är alltså om någon här vet något.
Kan det ha något att göra med att det nu mera är <span class='highlight'>Crystone</span> som äger neno?
Kollar man på nenos blogg så har även den slutat uppdaterats.
http://blogg.neno.se/
Hej
Tyvärr kan det hända att i samband med övergången mellan en support till en annan brister det i kunskapsnivåer på den nya kundtjänsten.

Vår kundtjänst på Crystone är inte helt insatt i alla ärenden som rör Nenofrågor och det kan därför ta lite längre tid att få svar då de ibland måste stämma av frågorna mot någon med mer kunskap inom Neno. Självklart ska det aldrig röra sig om mer än 24 timmar.

Därför är vi tacksamma för att ni lyft fram problemet och vi skall informera Crystone’s kundtjänstchef om detta samt titta på hur vi kan förbättra detta så fort som möjligt.

När det gäller kontaktforumulär, kontaktadresser och så vidare så går det mycket bra att även i fortsättningen använda [email protected] och det kontaktforumläret som finns på nenos hemsida. Dvs inget är förändrat i det förfarandet mot förut.

Vi jobbar hårt på att öka kunskapen hos vår kundtjänst inom dessa nya system och hoppas att alla kommer bli lika nöjda med servicen, om inte ännu bättre än tidigare - vilket inte borde vara omöjligt då Crystones öppetider är mycket bättre än vad Nenos normala öppetider förut var.

Med vänlig hälsning

Johan & Mats

[email protected]
[email protected]

Crystone AB
Mats Simonsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat