Visa ett inlägg
Oläst 2007-06-04, 10:22 #153
jonny jonny är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 6 941
jonny jonny är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 6 941
Citat:
Originally posted by WebboT@Jun 4 2007, 09:45

När sa jag att jag ville låsa in alla med en specifik sexuell läggning? Nu yrar du igen.
Jag sa PEDOFILER och inget annat. När det är riktat mot mycket små barn tycker jag det är mer n befogat. Tycker inte du det?
Givetvis vill jag inte att min dotter utsätts för något; men någon rim och reson får det väl ändå vara. Du kan inte låsa in människor preventivt.

Det har hänt att jag fantiserat om att råna en bank; framförallt när jag var yngre. Borde jag därmed sitta inlåst för att jag tänkt tanken?

Oavsett hur motbjudande det är med pedofiler (och, ja, jag håller med), kan du inte vidta den typen av åtgärder för att de har de tänkarna. Om de försöker, eller ännu värre lyckas, omsätta det till handling skall självklart åtgärder vidtas. Det är inte heller något fel med rimliga försiktighetsåtgärder för att förhindra att det sker; fängelsestraff för otillåtna tankar är inte en rimlig åtgärd.
jonny är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat