Visa ett inlägg
Oläst 2007-05-25, 02:10 #11
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Citat:
Originally posted by Anders Larsson@May 24 2007, 20:58
Inte då, en anställd person kostar utan problem en halv mille per år, och har de några redaktörer anställda + att de översätter text är 6 mille per år inte så farligt egentligen.

Sen är det en helt annan fråga om det är rimligt att driva en sida som denna.
Det är ju ett jättejobb att göra den här typen av webbsida. Men försök att sätta det i perspektiv. Jag är inte så insatt i byggbranschen, men jag vet att man i norrland kan köpa en mindre villa för knappa 500.000 kr. Det innebär att villan inte kostade mer än 500.000 kr att bygga (säkert finns det lite byggsubventioner att ta med i beräkningen, men vi hoppar det nu eftersom vi utgår ifrån att byggbolaget gör 0 kr profit). Det innebär att det finns lika mycket arbete bakom den här webbplatsen som det finns bakom 120 stycken villor. Efter de tio åren som har gått, så motsvarar den här webbsidan (ta en titta på den igen!) alltså byggandet av en mindre by i arbetsinsatts. Det är i mina ögon helt orimligt och jag anser därför att man har varit vårdslös med skattebetalarnas pengar.

Du har säkert rätt i att många webbsidor av den här typen har kostat liknande summor. Men det gör bara saken ännu sorgligare. Det är oacceptabelt att man inte kan handskas bättre med skattepengar. En avancerad webbsida ska väl i värsta fall motsvara uppförandet av en villa i arbetsinsats… Sen har vi den löpande driften av webbsidan och små uppdateringar, men det bör bara motsvara några timmar arbete i veckan.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat