Visa ett inlägg
Oläst 2007-05-19, 00:36 #39
Björn Björn är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 224
Björn Björn är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 224
Citat:
Originally posted by vco-systems@May 18 2007, 22:48
Citat:
Växter omvandlar koldioxid till och vatten till kolhydrater genom fotosyntesen. Under processen skapas syre. Ju mer som växer, destå mer koldioxid upptas, och destå mer syre produceras. (2 delar av "lungan"). Allt syre som finns i atmosfären är producerat av växter genom fotosyntesen och regnskogen i Amazonas står för 20% av allt syre i jordens atmosfär.

I sverige (tex) så finns det ett generellt tjockt humuslager som gör att man kan återså skogen, och därmed minska effekterna av avveerkning, så är inte fallet i regnskogen. Det finns inget humuslager som kan fästa nya växter. Global uppvärmning eller inte, kapar vi all regnskogen så har vi seriösa problem, det kan vi nog vara rätt säkra på.
Stämmer bra på "unga" skogar, men i regnskogarna sker ingen tillväxt av biomassa (nedbrytningen sker i samma takt som tillväxten) så inverkan på den globala syrehalten är väldigt marginell. Då är de tempererade skogarna, och framför allt algproduktionen i havet, mer betydelsfulla för syrehalten då de binder upp mer kol i marken/sediment.
Oavsett vilket så sker det ju en kraftig avverknig viket frisätter den bundna koldioxiden = inte bra. Samt andra nackdelar som att den kyler av atmosfären osv.
Björn är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat