Visa ett inlägg
Oläst 2004-06-02, 14:30 #4
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
Om du har en kommersiell hemsida du vill ha en tipsafunktion på så skall du inte ha med någon information om sidan eller typ "hälsningar från".

Ta bara med hemsidans adress. Du skulle kunna ha följande text t.ex.: "Hej!
Jag vill bara tipsa dig om en hemsida där du kan köpa krokodiler: http://krokodiler.se"

Se till att avsändande e-postadress är den som tipsar. Du skall inte ha med din egen e-postadress.

Så fårt du petar in ditt företagsnamn eller företages e-postadress som avsändare, då har du ett spam och kan bli anmäld. Det är viktigt att markera att det är tipsaren som aktiverar funktionen och att tipset bara ger en upplysning om hemsidans existens mer eller mindre. Ingen reklam för produkter eller tjänster i tipset.

De som hittade på nya lagen om spam hade nog aldrig tipsfunktioner i tanken, så än så länge så är tipsfunktioner en liten grå zon på juridikens område.

Jag har talat med konsumentverket och jordbruksdepartementet om detta, så om ni följer mina råd ovan så lär ni nog slippa skaka galler.
guran är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat