Piloten får inte ta betalt pga flygningen görs genom flygförening... Piloten flyger genom något förbetalt system som hör till medlemskapet i flygklubben typ.
Föreningen får heller inte ta betalt av någon anledning. Om det är typ luftfartsverket eller nån annan som har bestämt det vet jag inte.
Men jag fick ett nej av föreningen då de sa att mitt företag inte får hyra en pilot med plan hos dem.
Naturligtvis kan jag få tag i riktigt kommersiellt flyg för att fota, men då blev det genast svindyrt pga just att de har vinsintresse och piloten ska ha lön etc. Så det är inte intressant.
Detta är bara hobbyflygning från pilotens sida, och jag tänkte bjuda på flygkostnaderna mot att jag får fota lite. Men det gick alltså inte.
Så jag antar att jag får använda något knep.