Själv så har jag experimenterat mig fram till något som jag tycker kan vara värt att dela med mig av. Jag testade med att skriva ner allt jag gjorde ungefär som en personlig blogg.
Exempel:
"Loggade in på servern och startade dreamweaver. Fick sätta upp en ny site med ftp inställningar. Hittade en dundersida med små templates man kunde ladda ner här:
www.okejbaraettexempel.com helt gratis. "
Kanske att det går lite långsammare men den tiden kan du få tillbaka genom att har möjlighet att se nästa dag exakt var du slutade och du kan enkelt samla alla byggstenar för att fortsätta jobba. Det är ofta det händer (för mig) att jag måste ta reda på saker jag glömt bort osv.
Samtidigt har du mycket kontent du kan använda för att lägga ut på dina webbsidor m.m. Jag har också känt mig mer kreativ och fokuserad genom att göra så här.
Dock så måste detta tänk vänjas in vilket jag inte gjort ännu men jag jobbar på det