Citat:
Originally posted by Hofvet@Apr 16 2007, 21:01
Hejsan allihopa
En webbsida jag driver har under ett par veckors tid varit omdiskuterad bland andra medier och hemsidor och till följd av det har jag fått några riktigt fina inlänkar (PR 5+) från fyra olika sidor. Kruxet med detta är tyvärr att google inte verkar gilla eller märka av mina inlänkar Jag vet inte om jag gör något fel, jag har gjort en rätt så omfattande robots.txt-begränsning på sidan i fråga men inte på de sidorna som det länkas till. Inlänkarna använder inte någon slags nofollow vad jag kan se.
Har uppdaterat mina webmastertools varje dag i några veckor nu men dessa höga pr-länkar dyker aldrig upp, andra smålänkar tex från forum osv hittar dock internetpappa.
Någon som vet vad som kan vara fel och hur jag kan åtgärda det?
|
Var letar du efter länkar? Tittar du med link: i Google så fungerar inte det längre. Tittar du i webmaster central så har de inte hittats. Använd yahoo.com för att söka länkar.
Kolla på sidorna där länkarna till dej ligger, finns länkarna med i Googles cache?