 |
Medlem
|
|
Reg.datum: Apr 2003
Inlägg: 151
|
|
Medlem
Reg.datum: Apr 2003
Inlägg: 151
|
Mer info (ej den officiella motiveringen):
Daniel startade sitt företag i juli 2005, numera ombildat till AB. I början ägnade han sig även åt att bygga hemsidor men det har han slutat med och ägnar all sin tid åt Startuning. Företaget har en butik på Kryddstigen för försäljning av delar till mopeder. Försäljningen sker även via beställningar på hemsidan. Omsatte år 2006 4.2 miljoner kr. Gjorde 2006 en vinst på ca 500kkr i sin EF. På föregående webbsida hade han totalt 5000 betalande kunder, på den nya har han under 2 veckor haft 700 betalande kunder.
Han arbetar själv i verksamheten där han sköter såväl sin hemsida som sin nyöppnade butik på Kryddstigen. Företaget startade han främst utifrån egen driftighet/affärsmässighet och såg att det fanns ett dåligt utbud/låg konkurrens på marknaden gällande mopedprylar.
Framtidsplanerna är att starta med återförsäljare som komplement till nätet och den egna butiken. Detta kommer troligen att generera en stor omsättningsökning. Det kan även bli aktuellt med anställningar, i synnerhet under högsäsong.
|