Citat:
Originally posted by Thommy Ottinger@Mar 21 2007, 14:56
Det beror helt och hållet på vilket sökord som använts och framför allt hur annonstexten formulerats. En lockande och relevant annonstext får naturligtvis fler klick. Sen beror det på vilken placering annonsen har. Ju högre upp desto fler klick och därmed högre CTR.
Men en bra CTR för AdWords i en hyfsat konkurrensutsatt bransch anser jag vara 10% och uppåt. Allt över 30% är extremt bra.
|
vilket matchningsallternativ man väljer har betydelse med, men det kanske var det du menade med texterna ?
Om man kör med bred matchning så har du ju samma texter oavsett kombinationer på söket och det ger i sin tur lägre ctr och högre klickpriser.
Men om man tar exact eller frasmatchning så vet du ju exakt vilket behov sökaren har och därmed kan du skapa bättre mer lockande texter som ger bättre CTR och lägre klickpriser.
Mycket jobb är det förvisso men det är värt det i slutändan.
Nackdelen med det är att om man inte kommer på Alla tänkbara sökkombinationer som prospekten kan tänkas söka på så missar man potentiella kunder.
Mvh
Johan