Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
|
Normalt fungerar Supermicro servrar bra, många leverantörer använder dom som dedikerade servrar. Dom är både billiga och bra, lägg på några tusen för ett raidkort så har man i grunden en rätt stabil sak.
Har du tur så kan du köra 10 år på servern utan problem och har du otur så kanske endast några månader.
Man får alltid räkna att någon gång kommer det sluta att fungera, om man ändå vill ha skitstabil raidlösning men inte vill betala för det så är det bra köpa in saker från ebay. Där kan du få ett raidkort för 500:- som är värt runt 3000-8000 nytt.
Så normalt kan man ju alltid förhandla med leverantör om att få använda eget inköpt raidkort.
Men kan även säga att man har haft minne i dyra hp servrar som gått sönder etc så billigare servrar behöver inte alltid vara sämmre.
Den svåraste biten just i att hyra servrar är just SLA/Service avtalen, men räkna på vad X timmars avbrott skulle kostad och sedan beräkna vad kostnaden skulle blivit för ha bra serviceavtal.
|