Hej Joppedi!
Jag heter Niclas och jobbar som försäljningschef för Region Syd på Swemedia. För att kontrollera vad som skett i ert fall skulle jag gärna vilja veta vilket företag du representerar. På så sätt kan jag kontrollera vilken medarbetare som har varit i kontakt med dig. Våra medarbetare använder sig inte av den typ av formuleringar som du ovan beskriver. Vi poängterar återigen: våra medarbetare presenterar sig med att de ringer från Swemedia och att vi arbetar med sponsrade länkar på sökmotorn Google.
Jag har pratat med Tim som jobbar som försäljningschef för Region Norr och ansvarar för våra kunder som annonserar via Yahoo, MSN och Altavista. Deras kundsamtal utförs på samma sätt som när vi erbjuder sponsrade länkar på Google. Konstigt att vi inte har haft ett enda missförstånd sen den här tråden startades gällande dessa produkter. Detta är för mig helt obegripligt?
I dagsläget har vi cirka 4,300 annonserande företag på Googles sponsrade länkar, och om det i något enstaka fall inträffat att någon kund missuppfattat oss och tror att vi arbetar för Google är vi givetvis väldigt angelägna om att reda ut detta.
En avslutande fråga till Johan på Finnmera. Som vi förstått så är du väldigt aktiv på nätet när det gäller att kommentera fritt kring konkurrenter i din bransch. Vi är inte ensamma om att ha råkat ut för era kreativa kommentarer:
http://www.mediaanalys.se/somsagt/?p=223
Vi är nyfikna på hur Finnmera inleder sina säljsamtal och presenterar sin verksamhet? Vänligen upplys oss, då du verkar ha synpunkter på hur vi arbetar.
Hoppas på ett svar, och önskar er trots allt framgång!
Med vänlig hälsning
Niclas