Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
|
Jag skulle göra på följande sätt i din situation. Först samla ihop ett antal trovärdiga personer till ett möte. Under mötet tar ni skärmdumpar av din sajt och den andra muppens kopior av din. Alla personer på mötet intygar att alla skärmdumpar stämmer med verkligheten. För protokoll hela tiden. Du lär nu få ett gediget bevismaterial mot kopieraren.
Sedan skriver du en ansökan om stämning till tingsrätten och lämnar in den. Detta är ett så solklart exempel på ett intrång i upphovsrätten att du knappas lär behöva vara orolig för att förlora i rätten. Kopieraren å sin sida har väldigt mycket att förlora ekonomiskt. Om han inte redan sitter med betalningsanmärkningar och skulder upp över öronen.
Eftersom polis aggerar i frågor om upphovsrätt så kan du säkert låta polisen sköta det hela och låta åklagare sköta stämningen. Då riskerar i alla fall kopieraren fängelse.
|