Citat:
Originally posted by Xamda@Mar 12 2007, 23:02
Sedan tycker jag iofs att regelrätt warehousing inte hör hemma hos ett ombud, men att fimpa någon utan varning eller diskussion är ju minst lika fel.
|
Vad tycker du om detta specifika fallet?
Är domänerna reggade endast för att vidare-sälja dom? Vart går gränsen mellan lagerföra domäner för försäljning och vad behöver man göra med domänen för att det skall bli verksamhet som är okey att sälja enligt IIS nya avtal.
Vad anser du vara regelrätt warehousing?
Skulle vi ansökt om att avregistrera domäner vi köpt 2005 för en ny regel 2007? Om jag omförhandlar ett avtal med en kund har jag hittills aldrig krävt att kunden skall vara ägare av en tidsmaskin så denne kan göra gamla icke tidigare avtalsreglerade saker ogjort. Skulle inte kännas seriöst och skulle förmodligen inte heller ge mej många kunder.
Vad skulle vi gjort annorlunda?
... som av omgivningen framstår som närstående till Ombudet.
Det är ju så att ombud som är beroende av avtalet får se till att inte heja på en fel internet-entreprenör på ett konvent eller rent av på stan.