Visa ett inlägg
Oläst 2007-03-12, 20:24 #55
Thomass avatar
Thomas Thomas är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: May 2003
Inlägg: 3 901
Thomas Thomas är inte uppkopplad
Administratör
Thomass avatar
 
Reg.datum: May 2003
Inlägg: 3 901
Citat:
Originally posted by Zn4rK@Mar 12 2007, 20:14
Menar bara att ombuden har mer resurser att registrera domäner än vad den enskilde individen (typ jag), och det är bland annat därför (??) warehousing inte tillåts.
På den tiden marknadspris inte var inköpspris fanns det en fördel att vara ombud om man tänkt köpa en stor mängd domäner.

Det måste nog ändå vara grundtanken med regeln.

Citat:
Jag tror iofs att det faktum att QU genom WN också har upplåtit plats och därigenom främjat domänhandel (Köp & Sälj domäner) bidragit till hur IIS agerat.
Nåt i den stilen har alla sagt som hört samtalet under kvällen. Det ihop med att vi köpt kostsamma domäner på eftermarknaden det senaste samt även att jag i denna tråd öppet klagar på att ett ägarbyte tagit 12 dygn. Detta har skapat en citat "känsla" som inte IIS gillar. I grund och botten tror jag inte det har nåt med att göra att vi köpt några domäner 2005.

Kanske vill dom att man köper nya dåliga domäner av dom isf bra domäner på eftermarknaden nu när alla bra redan är reggade.
Thomas är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat