Visa ett inlägg
Oläst 2004-05-11, 15:35 #3
Tommy Tommy är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 184
Tommy Tommy är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 184
Det din router gör är att han tar 1 ipadress utifrån. Sen så skapar den ett internt nätverk för alla som sitter innanför den. Fast i din router och de flesta routers har en inbyggd brandvägg för allt går igenom den så det är ju mycket säkrare att köra med en router om du inte ska köpa dig en "ordentlig" brandvägg.

Ska du ha en ipadress till varje dator. Så ska du köpa dig en switch eller en hub.

En Hub. fungerar så (tror jag) att den tar emot informationen sen skickar den ut den till alla och frågar var det du som skulle ha det här?. Och den frågar ingen har du nåt du vill ha ut?.
En hub är väldigt dum. Jag har själv kört med en 32 portars hub en gång 100Mbit. Det fungerade lika bra som en 32 portars 10Mbit switch.

En Acsesspoint. Är till för att kopla ihop flera wlan klienter altså trådlösa enheter. Det kan du lika väl köra med om du vill ha trådlöst. Finns ju även routers som har inbyggd AP (Acsesspoint)

En switch. Den kollar alla hela tiden. Och sen om nån vill skicka nåt så skickar han den enbart till den du vill skicka det till.

Kortfattat. En switch är värt den hundra lappen mer dom är inte alls dyra. Sen om du vill ha en Ip adress till varje dator så ska du köra med en switch. Så ska ditt problem vara löst.

Men hade jag varit du så hade jag kört på routern som du har den nu. Om du inte behöver de 4 ip adresserna.

(Christian Jag håller på att utbilda mig till Nätverkstekniker men det var så sant som du skrev)
Tommy är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat