Citat:
Andra statsmakter sysslar med industrispionage m.m. mot svenska företag och ger information till sina företag. Samt vanligt spionage mot svenska makthavare naturligtvis.
Det är lika bra att spelplanen jämnas ut, för annars så blir vi utnyttjade.
|
På vilket sätt jämnas det ut nu?
Tvärtom snarare, för nu blir ytterligare en källa (någon på FRA) som kan låta sig köpas av utländska pengar och bidra med värdefull information om företag.
Citat:
Men tänk på att det är Sverige vi talar om, inte något korrupt litet skitland som, t ex, USA *
|
Skämtare där. För visst är det ett skämt? Annars kan man få intrycket av att du tror att Sverige saknar korruption och mygel på hög nivå.
Sedan kan vi dra en liten jämförelse med PKU-registret som inte skulle användas för brottsbekämpning eller andra uppgifter mer än för strikt forskning med helt avidentifierade uppgifter. Det används i samband med jakten på Anna Lindhs mördare, inte för Linköpingsmorden det är skillnad på vem som blir mördad, och i samband med Tsunamikatastrofen. Det senare efter ett riksdagsbeslut.
Så det där med att uppgifterna som FRA kan samla in
inte kommer användas i framtiden för att ordna upp en del brott eller andra saker som kan tyckas vara viktiga för makthavarna är ju rent nys.
Låt se vad står först på tur, tja låt säga fildelning. Med lite påtryckning från landet där borta kan mycket väl FRA ta hand om det med.