Citat:
Originally posted by latexgumman@Feb 8 2007, 15:48
lite klart nu, bara för strömmen gå så kan telefonen gå också. för det ligger inte på samma lina. LÄR ER DET
|
Jo för teleledningarna på batteri inne i stationerna, fast inte alla stationer som har diesel så även det dör isåfall efter något/några dygn.
Fast nu sa han att han hade fiber och inte så mycket mer, utrusstningen fibern sitter i behöver inte ha reservkraft.
Normalt är endast 48v reservkraft i telias stationer, dom med diesel brukar man kunna få 230 med fast ingen ups kraft utan elen poffar på 230 då tills diesel generator startar.
Dock är nästan alla ISP idioter som har xDSL, kör DSLAM på 48v som man ska göra sedan kör någon switch på 230 som dör vid elavbrott. Så är mycket ISP i ett nötskal, är normalt inga problem få skiten med 48v utan extra kostnad från dom stora nätverksleverantörerna.
Men nu blev det rätt OT igen, en UPS håller normalt rätt bra behöver du mer el så köp en billig diesel generator eller något.
http://www.binarteknik.se/produkter/2017.phtml
Är ju inte precis någon fet sak men lär fungera driva ditt hem alla fall bra.