Visa ett inlägg
Oläst 2007-02-05, 09:43 #1
Charlie Charlie är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2004
Inlägg: 701
Charlie Charlie är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2004
Inlägg: 701
Någon mer än jag som hade ett enormt glapp av besökare igår, söndag den 4 februari?

I princip alla mina sidor hade _hälften_ av besökarna de har normalt. Och då har jag ändå fördelat min risk rätt stort. Sidor som är helt orelaterade till varandra, och inte är beroende på länkar sinsemellan har också drabbats.

Funderar på om det hände något särskilt igår? Plötslig gigantisk tornado i halva Sverige eller en ruskig algoritmförändring hos Google? Det första låter troligast, då sidor som inte är särskilt beroende av Google också har drabbats. :blink:

Edit: Verkar inte vara statistiktjänsten heller då intäkterna också är drabbade
Någon som har märkt något avbrott hos JX igår?

Edit: Ah, där fick vi svaret.
Från JX drifinformation

Citat:
Under söndagen har vår ISP haft endel problem med sitt nät, p.g.a. felet går viss trafik via en separat uppkoppling vilket gör att allt blir väldigt slött.
Tekniker hos vår ISP arbetar på att lösa felet, driftstoppen är nationella och berör flertalet webbhotell.

Tidigare störningarna idag:
14.00 - 14.20
15.30 - 16.00
17.00 - 17.30
20.00 - 20.30

I samband med nätfelen fick en av våra linuxservrar problem, linux1 som gick offline till och från eller var väldigt seg att nå. Detta åtgärdades efter felanmälan vid 22 på söndagskvällen.
Inga andra servrar drabbades av felet annat än brist på nättillgång ovanstående tider.
Totalt drabbades ett hundratal hemsidor utöver nätfelet.
Mycket bra de publicerar sådant, så specifikt med tider också.
Charlie är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat