Visa ett inlägg
Oläst 2004-04-30, 14:02 #1
orreborres avatar
orreborre orreborre är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2003
Inlägg: 309
orreborre orreborre är inte uppkopplad
Flitig postare
orreborres avatar
 
Reg.datum: Apr 2003
Inlägg: 309
Som alla vet är det olagligt att skicka spam i/från Sverige, men hur ligger det till med alla dessa teleförsäljaresom ringer och försöker kränga allt från teleabbonemang till strumpor?
Minst 2 gånger / vecka får jag samtal från olika företag som vill sälja något till mig som privatperson, det är riktigt störande! Jag vet inte om jag kanske haft tur med mailspam, jag får bara ca. 10 spammail/dygn, så jag tycker teleskräpet är mer irriterande. Undersökningar har jag inga problem att vara med på, det kan vara lite roligt ibland, om det inte tar för lång tid.

Numer säger jag bara "nej tack" och lägger på luren. Det händer att folk ringer upp igen och säger "Men du hann ju inte ens höra erbjudandet". -Jaha, tror du jag vill höra det om jag lägger på?
Det är svårt att inte ilskan mot telemarketing gå ut över försäljarna...

Blir ni lika "trakasserade" som jag av telemarketing?
orreborre är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat