|
Nykomling
|
|
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 17
|
|
|
Nykomling
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 17
|
Lite OT men:
Att visa upp sitt varumärke är oerhört värdefullt. Varumärkesigenkänning och image är en stor del av vad all marknadsföring går ut på. Klick är alltså inte alls nödvändigt. Varför skulle man i så fall lägga massor av pengar på att annonsera i tv, tidningar och radio? Varumärkesbyggande är grunden.
När ett varumärke väl sitter i bakhuvudet hos folk är chansen mycket större att de väljer just det varumärket när det väl är dags för köp.
Man kan ockås säga att när du medvetet eller omedvetet sett en banner ett antal gånger är också chansen större att du klickar på den senare.
Alltså ska man både ta betalt för visning och för klick. Problemet är att klick är så mycket lättare att värdera. Om en annons synts på en sida där det ligger 20 andra annonser är det inte så mycket värt.
|