Visa ett inlägg
Oläst 2007-01-17, 03:29 #14
hubberts avatar
hubbert hubbert är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
hubbert hubbert är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
hubberts avatar
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
Citat:
QUOTE (hubbert @ Jan 16 2007, 13:49)
Nu har serverns placeringen ingen betydelse som jag tyckte pitbulls länkar visar. Om du är verksam/bosatt i Sverige och har servern i Danmark där du erbjuder sk eskort-tjänster till den svenska marknaden, kommer du lagföras i Sverige för det.

Hur ser det ut när det kommer till punkten då det skall bevisas
vilket land sidan riktas mot? Sidan kanske är skriven på engelska,
eller kanske på svenska men sägs sig vara riktad till svenskar i Danmark t.ex.
Om sidan är skriven på engelska eller på ett annat språk lär inte ha någon betydelse eftersom det oavsett vilket språk du har den på finns grupper av människor i Sverige som kan ta del av innehållet. Dessutom kan du inte driva verksamhet som är olaglig i Sverige och hävda att du riktar dig till andra länder. Är det olagligt i Sverige så är det som är avgörande.
Det går inte att köra grov antisemistisk progagande på persiska och hävda att man bara inriktar sig till surfare som bor i Irak.
Däremot kan du som verksam i Sverige driva via en hemsidesverksamhet som är olaglig i andra länder. Låt säga propagera för aborter på de språk som de länder har som inte tillåter aborter.
hubbert är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat