Visa ett inlägg
Oläst 2007-01-16, 13:15 #8
hubberts avatar
hubbert hubbert är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
hubbert hubbert är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
hubberts avatar
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
Om du åker ned till Holland och skickar narkotikaklassade saker till Sverige är det ett brott och du kommer gripas för det i Holland och överlämnas till Sverige. Det patrikweb är ungefär så som narkotikasmuggling går till. Dvs någon i ett land skickar iväg narkotika med ombud till en mottagare i ett annat land.

Men visst kan du registrera bolag i andra länder, samtidigt får det då inte framgå på något sätt att det är du som är ägare, bosatt i Sverige, om det du skall syssla med i Sverige olagliga saker vill säga.
Sedan kan man ju ha en liten reflektion hur mycket tid och resurser myndigheterna lägger ned på den här typen av verksamhet. Narkotika ja, brott mot upphovsrätten tveksamt. Fast är det stora pengar inblandade så lär de vara mer på hugget.
hubbert är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat