Dåligt formulerad text gör att det tar längre tid att ta till sig innehållet. Källa:
Forskning & Framsteg 1/07 sid 52-55. (inloggning krävs för att läsa sammanfattningen) Det är alltså viktigt att formulera texter korrekt om man är ute efter att konkurrera om läsarens oerhört korta uppmärksamhetsfokus.
EDIT: Sammandrag:
Citat:
Språkvården har aldrig varit bättre rustad än nu./.../ Men spelar verkligen språkfel någon roll?
Genom våra experiment på Institutionen för nordiska språk, Stockholms universitet vet vi att försökspersoner behöver 22 procent längre tid på sig för att avläsa ett felstavat ord än ett rättstavat. Säkerheten i avkodningen minskar också drastiskt vid felstavning.
Så drastiska skillnader får man inte om man strör ut orden lite försiktigt i en löpande text som ger sammanhang. Det tar minst fem procent längre lästid, ibland dubbelt eller trefaldigt mer.
Det allvarliga med felstavade ord i en text är att förtroendet för texten och dess författare minskar rejält, ofta med cirka 20 procent.
|