Visa ett inlägg
Oläst 2007-01-02, 12:16 #30
Kaffe Kaffe är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 227
Kaffe Kaffe är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 227
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel.st
Citat:
Ursprungligen postat av Kaffe
Tvärtom, jag är helt och hållet emot blockaden och även om fackorganisationer i sig inte är dåligt är jag starkt emot LOs konstanta inblandning i den svenska politiken. Som Socialdemokraternas lilla beskyddarverksamhet tycker jag de förtjänar en rejäl reform för att bli mer politiskt obundna och försvara de intressen de faktiskt skall företräda: nämligen arbetstagarna (och tjänstemän, givetvis).

Vad tycker du om organisationerna på högersidan som gärna blandar sig i politiken, svenskt näringsliv, arbetsgivarna, div. borgerliga tankesmedjor och liknande?
Socialdemokraterna och LO tar ut sitt inflytande över varandra. Lika mycket som LO ger generösa kampanjbidrag till Socialdemokraterna nyttjar Socialdemokraterna sin position av att ha Landsorganisationen Sverige i ryggen.

Jag kanske borde formulera om mitt uttalande: Jag gillar inte att den socialdemokratiska politiken får sitt utlopp på arbetsmarknaden genom LO. Jag har tvärtom inget emot företag som har intressen i politiken. Däremot är jag betydligt mer tveksam när politiken har för stort intresse i företagen.
Kaffe är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat