Medlem
|
|
Reg.datum: Oct 2006
Inlägg: 219
|
|
Medlem
Reg.datum: Oct 2006
Inlägg: 219
|
Gällande vart man hittar dutiga säljare så är det en gåta, vi kör enbart annonser hos ams vilket är gratis. Man måste dock skriva med i annonsen att man enbart tar ansökan och frågor per mail, för att minimera antalet samtal in gällande detta. (ams utbildar ju arbetsöskande till att trackasera bolagen i jakt på jobb). Monster är ju annars ett ställe som säger sig innehålla mycket säljare och annat bra-att-ha folk, men detta gäller i princip bara större städer, på mindre orter finns inga annonser eller arbetssökande, så där är det bara pengarna i sjön. Vill minnas att de tar från 5k/annons.
Efter att fått in dessa så är det ju gallring kvar, och förhoppningsvis någon/några kompetenta sökande. Ta in de intressanta på intervju, gå vidare med en provanställning och efter ca 2-4v. så märker ni om det är något att ha, tacka för visat intresse om de var ointressanta.
Löner är alltid svårt, mot våra åf kör vi 30-50% och mot säljarna är det en fast lön + provision 10-30%, individuell lönesättning och ingen är missnöjd.
Gällande att man ska anmäla rekryteringarna till ams så är inte detta något som jag har tolkat som ett önskemål från ams och inte ett krav. Personligen anser jag att det är ams och den ansökande/nyanställde som ska ha en sådan överenskommelse.
|