 |
Mycket flitig postare
|
|
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 665
|
|
Mycket flitig postare
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 665
|
Det jag tycker är störande reklam:
* Popup: Stör surfandet, samt förstör för sidor som använder popup t.ex. för hjälptexter när folk klickat på ett frågetecken, eller avtalstexter i nya fönster för att användaren inte ska förlora det han egentligen höll på med. Popupreklam har gjort så att jag olyckligtvis stänger ner fönster som startas fastän jag klickat för att få upp något.
* Textlänksreklam som är i t.ex. mixat i sökresultat som blandar vanliga länkar till sidor samt sponsrade länkar utan att tydligt avgränsas.
* Reklam som visas i helskärm innan man når sidan.
* Reklam som visas lite då och då över hela sidan som man måste klicka på något för att komma vidare till det man skulle komma till, t.ex. yahoo's diskussionsgrupper har att när man t.ex. vill läsa ett inlägg så måste man ibland (inte alltid) klicka vidare efter att en stor reklambanner visats.
* Bannerreklam i överflöd, som tar lång tid att ladda och försvårar för användaren att hitta det han sökte efter.
* Reklam (oftast bannerreklam i överflöd) som gör gränssnittet för fult.
* Reklam inbakat i sidan så att man tror (bygger på att användarna skall missledas) att det är en tjänst som sidan erbjuder, men när man klickar så tas man till en annan sida (domän) som man inte vill komma till. Är den nya sidan full med popups förbättras inte saken då man måste klicka ner alla dessa popups och sedan klicka tillbaka.
* Pornografisk reklam (oftast banners) som inte hör hemma på sidor som handlar om något helt annat.
Finns säkert fler reklamtyper som jag inte gillar, men det var de jag kom på.
Vissa av dessa typer kan jag förstå ibland, för det är inte alltid lätt att få sidan att gå runt, men ibland kan det gå i överdrift.
|