Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 3 471
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 3 471
|
Det beror helt på vad du jämför med. Olika typer av material komprimeras väldigt olika. Vad vill du offra? Möjlighet att spoola, bildkvalitet, ljudkvalitet? Vad är det för typ av material.
FLV är "hyfsat" bra eftersom man kan använda en del spännande codecs, men får många typer av content så skulle man kunna få betydligt bättre resultat i kvalitet vs storlek om man kunde använda andra codecs (som inte alla users har installerade).
Din fråga är lite "invalid" utan mera specifikationer på vad du menar. En 5 min klipp från min digitalkamera blir lätt 100mb för att sedan bli 10-20mb med xvid och mp3-kompression utan att tappa särskilt mycket i kvalitet. Vad den skulle bli med flv vet jag inte men det är garanterat inte lika bra kvalitet och lika liten storlek (såvida man inte verkligen börjar finetuna alla settings manuellt).
|