Visa ett inlägg
Oläst 2006-12-08, 14:22 #28
Nords avatar
Nord Nord är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Oct 2005
Inlägg: 17
Nord Nord är inte uppkopplad
Nykomling
Nords avatar
 
Reg.datum: Oct 2005
Inlägg: 17
Det här är ju bara en PR/nörd-grej av Bahnhof. Och vad menar dom med ensamma i norra Europa? Den enda klass 1 hallen vi har i Sverige står ju i Haninge, hos TeliaSonera.

Där står banksystem, TradeDoubler, Yahoo, Google, Akamai och annat affärskritiskt samt ett gäng militära system. Som synes hittar ni inte en enda bild på sökningar på Telia International Carrier som visar hallen i Google.

Det beror på att Telia till skillnad från Bahnhof inte har den i PR-syfte utan för att vara säkra på riktigt. Atombombssäkerheten i Haninge är dessutom inte påhittad utan verklig, och anledningen till att man inte lägger ett sådant strategiskt militärt mål i mitten av Stockholms innerstad är också ganska självklar.

Till skillnad från colocation/webbhotell så finns nämligen ett reellt hot, och då vill man nog undvika civila förluster om hallen blir attackerad.

Men det är ju kul att nördarna på Bahnhof får hålla på. Bergrum är ju värsta tufft...
Nord är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat