Citat:
Originally posted by MaStEr_Pr@Apr 7 2004, 08:15
Det kanske funkar för dig tills den dag då BBB uppgraderar mjukvaran i sina switchar eller bytar ut dom till något bättre.
Du betalar för 10Mbit inte 50Mbit.
10Mbit fördelat på 5st IP = 2Mbit per IP.
Sedan får man räkna efter hur mycket WinRoute kostar också. $149 ~ 1200:-
Så det får du ta räkna med också. DÅ kan du inte betala för 10Mbit och ha 50Mbit till samma kostnad.
(Eftersom jag förutsätter att du betalar för din mjukvara som vi alla andra)
|
Du va mig en kritisk en...
För det första så har BBB precis bytt ut switcharna inför uppgraderingen till 100Mbit i min byggnad, så de e inte troligt att dom kommer byta igen snart.
"10Mbit fördelat på 5st IP = 2Mbit per IP": Helt korrekt analyserat, men det är inte vad inläggen i denna tråd handlar om.
Priset på Winroute är en engångsbetalning. Med tanke på att man spara ca. 1200:- i månaden på att använda Winroute i detta fall så är det en uppoffring jag valde utan ångest.
Din avundsjuka på att ja kan få 50Mbit kan du få behålla för digsjälv... sköt du ditt så sköter jag mitt, jag har inte sagt till någon att använda sig av min konfiguration, endas informerat om möjligheterna. Om man väljer att följa mina tips så ligger inget ansvar på mig.