Doje, jag misstänkte nästan att jag var tvungen att vara ännu tydligare för att du skulle förstå. Det du just citerade var ett skämt. Förstår inte riktigt hur du kunde missa det, men hey, vi tar det igen:
Jag (Carl) sa:
Citat:
Avslutar med ett litet skämt för att lätta upp stämningen...
För övrigt är jag lite nyfiken på vad spanska Industrias DOJE s.l. (www.doje.com) har att säga om ditt nick. Jag misstänker starkt att du valde ditt nick i ond tro...
|
Jag (Carl) sa:
Citat:
...Det var inte meningen att sjunka till din nivå och komma med onödiga omotiverade personliga påhopp, men det var så roligt så att jag inte kunde låta bli. Ber om ursäkt för detta i förväg för säkerhets skull.
|
Som sagt, JAG SKOJADE, get it? Det kanske var dumt, men jag tyckte att det var lite roligt, sorry.
Doje sa:
Citat:
Är inte intresserad av diskutera huruvida det är moraliskt riktigt eller ej att köpa och sälja domännamn.
|
Ojdå, jag tyckte att du verkade väldigt intresserad vid din tidigare moralpredikning. Om du inte var det, vad var då poängen? Var du bara lite arg och ledsen? Det kan jag förlåta, men åter igen, en ursäkt kanske kunde vara på sin plats? Så kanske vi kan återgå till det som tråden ursprungligen handlade om. Eller vad säger du?
Jaha, här hann man precis ta en bit mat och sen var Doje igång igen.
Mario sa:
Citat:
Doje, Tycker du är väldigt ignorant när du inte ens kan ta kritik efter att du hoppat på "lagabilen.nu".
|
Doje sa:
Citat:
Det är ju inte jag som är ignorant.
|
Jag säger:
Jo Doje, det är du som är ignorant. För jag antar att du inte har läst tråden ordentligt. Jag hoppas verkligen att det inte är så illa att du faktiskt inte förstår det som skrivits. Det vore faktiskt inte orimligt att bemöta min kritik på ett värdigt sätt efter dina påhopp. Du skulle kunna besvara mina frågor och kanske ta till dig lite utav det jag skrev, istället för att fortsätta med samma, numera desvärre avväpnade, argument. Jag tycker faktiskt att min kritik var betydligt sakligare, bättre grundad och mer verklighetsförankrad än dina påhopp. (Bortsätt från mitt lilla skämt på slutet då förstås)
Tar en liten pause igen, måste socialisera en stund, fortsätter senare...
Tillbaka
Ric sa:
Citat:
Sockerdricka kan troligtvis aldrig räknas som ett inarbetat varumärke då det finns en hel del olika företag som tillverkar just denna läsk. Starköl går nog inte heller att räkna som ett inarbetat varumärke.
|
Ric, hur många tillverkare av sockerdricka kan du rabbla på rak arm, utan att söka på nätet eller dylikt? Jag känner iaf bara till en. Däremot starköl kan jag säkerligen utan problem rabbla minst 20, kanske 50, vem vet, 100 är inte omöjligt. Orkar inte försöka. I vilket fall tycker jag att jämförelsen, i det här fallet, saknar relevnas. Däremot så är jag övertygad om att du har rätt om du säger att det EXISTERAR flera tillverkare. Jag är dock MINST lika övertygad om att det finns ännu fler tillverkare av produkter som kan förkortas PS2. Särskilt om vi talar om det i ett domännamn där många tecken mellan bokstäverna plockas bort (t.ex vid tänkbara förkortningar som PS/2, P&S2 eller PS^2). För notera att, och detta är viktigt, PS2 är enbart en förkortning av produkten i frågas namn.
För skojs skull, här följer exempel på saker som förkortas/kan förkortas PS2: Ingen av oss glömmer väl IBM's dator
PS2? Hur skulle världen se ut utan genen
PS2? Eller i filmens magiska värld, hur många var vi inte som satt och bet på naglarna när vi såg
PS2? Då är det ju skönt att det finns mindre läskiga filmer som t.ex.
PS2. Kommer ni ihåg de, för tiden, fantastiska stuntsen i
PS2, som visade vägen för många av dagens stora actionrullar? Eller för att ta ett betydligt närmare exempel, hur många av er sitter inte med en
PS2-anslutning till ert tangentbord eller mus. Det är bara att inse att PS2 finns överallt i olika former. I varje videobutik, i våra hem, i våra datorer, ja, till och med i våra kroppar. Jag har svårt att tänka mig att någon äger ensamrätten till att använda förkortningen PS2. Inte ens Sony.
Doje sa:
Citat:
Jag uttryckte att det nog inte var så smart att vara så uppenbar med att lagabilen hade köpt domännamn i ond tro.
|
Nu börjar jag bli lite oroad över din hälsa Doje. Ska man verkligen behöva förklara allt fem gånger för att du ska förstå? Jag har fortfarande inte sagt att jag köpte domänen i "ond tro". Jag trodde att jag gjorde det ganska tydligt i mitt förra inlägg. Hängde du inte med? Förrästen, varför bryr jag mig ens om att svara på detta? Du var ju inte ens intresserad av att moralisera kring domänköp, som du så tydligt deklarerade nyss. Hehe, och DU hävdar att JAG säger dumma saker. Du är allt en lustig prick du.
Doje sa:
Citat:
Sen kom det ett sju sidor långt personligt påhopp på mig.
|
Ja, det var ju säkert sju sidor långt - om man använder serietidningar som referens. För övrigt såg jag det mer som ett svar på dina påhopp mot mig, än ett påhopp från min sida. Men det är ju naturligtvis upp till var och en att tolka.
Doje sa:
Citat:
Jag undrar om han tror att det berättigar hans domänköp? Förstår inte riktigt hur det hänger ihop.
|
Doje, Doje, Doje. Varför skulle jag ens försöka berättiga något som jag inte har någon som helst anledning att se som orätt? Läste du inte mitt inlägg? (Det kanske kan vara en idé att läsa det man svarar på annars) Jag anser inte att mitt domänköp var "fel" på något sätt. Förstår inte över huvud taget att du kan fortsätta vräka ur dig sådant, DU har ju sagt att DU inte är intresserad av att diskutera detta. Varför fortsätter DU då? Eller läser/fattar du inte ens vad du själv skriver? Kanske lite lätt schizofren bara? Vad vet jag...
Om du nu tycker att det jag har gjort är fel, kan du inte då förklara för oss hur du motiverar ditt eget domännamn (sockerdricka.nu) enligt mitt föregående inlägg? Själv bryr jag mig egentligen inte för fem öre om att du äger domänen. Var du först att köpa den på ett lagligt sätt så är den din. Så enkelt är det i min lilla värld. Men jag vill höra hur du försvarar det själv, baserat på dina egna värderingar. Det brukar vara så komiskt att höra folk med din typ av dubbelmoral försöka slingra sig. I mina ögon kastar du sten i glashus.
Jaja, jag sparar resten av mitt svar till dig och slutar här för idag. Jag ber dig än en gång om en ursäkt för dina onödiga osakliga påhopp, så att vi kan begrava stridsyxan och föra forumet framåt, borde inte det ligga i även ditt intresse? Denna pajkastning leder knappast någonstans. Jag anser mig varken vara självdestruktiv, sakna vett eller vara någon form av bandit. Än mindre tror att du har någon som helst egentlig grund att basera sådana uttalanden på. IMHO.
Jag avslutar med ett
citat från filmmen
PS2 tillägnat dig Doje: "...I know your dog died, but get a grip, man, you're freaking me out!"
Mvh
Carl