Citat:
Originally posted by Eclipse@Oct 26 2006, 12:18
Jag hittar ingen information om hur man anmäler en sida (domän) till Google.
En kund till mig hade en .nu-domän tidigare. Vi gick över till .se-domän och allt var bra...
Tills nu, när ett annat företag reggat .nu-dommänen och drar trafik som egentligen skulle komma till oss (min kund). Detta är ett vanligt knep och företaget lurar alla.
Dom lurar Google vars sökresultat inte finns representerat på hemsidan.
Dom lurar internetanvändarna med texer som sen inte finns.
Dom lurar mig som kodare och min kund vars namn och produkter finns listade i sammanhang som inte alls har med företaget att göra.
***
Jag kan i sammanhanget säga att jag har inget mot att folk gör hemsidor som har med min kund att göra. Det finns minst en sådan sida och jag är enbart positiv till det. Den drar mycket trafik, det vet jag.
Men att däremot med diverse fuskmetoder lura till sig trafik från sökmotorn är ju rena bedrägeriet! Ingengörerna på Google borde vidareutveckla sitt sökverktyg (crawler) att inte indexera dessa webbplatser. Det borde inte vara så svårt!!
Var anmäler jag illasinnade webbplatser???
|
Jag hade för några år sedan en butik , jag råkade då utför en "sökmotor" sparmare, dvs där man i dörrsidan på google använde mitt butiksvarumärk för att ta trafik. Det var en tom en svensk hemsida.
Jag försökte få google att plocka bort den här sajten, men det var svårt om inte stört omöjligt. I det här fallet, hade man bara tagit mitt varumärke och använt de för att locka besökare.