Visa ett inlägg
Oläst 2006-10-06, 05:56 #13
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
DO är en skämt myndighet, dom protesterade för några år sedan emot julen, och menade den var kräkade för många människor, då det fanns för många kristina symboler i vår hem. Man brukar sätta någon avdankad kommunist eller liknade som generaldirektör på dessa myndigheter. DO är mer en förtäckt AMS verksamhet än en seriös myndighet.

Det största skämtet av dom alla är nog Centrum emot rasism, till en kostnad av 14 miljoner kronor per år, så har dom delat ut lite suddigummi och protesterat emot lakrisglass nogger. ( GB blev glada, dom fick massor med gratisreklam ) CER har lyxigkontor på Sveagvägen och dom slösar med våra skattepengar på massa nonsen.

Men att förbjudet ordet neger är nog svårt, då skulle man för börja med alla pippi böcker som finns, jag tro order neger nämns 40 ggr i dom första pippi böckerna.

Men ordet neger förknippas väl med Eng. ordet Nigger, som tydligen är väldigt nerlåtade. Så man bör väl kanske undvika ordet i seriösa sammanhang.

Du kan pröva starta sajten Negerauktion.se - Med slogan "Inget fel på negrer, vi tycker alla bårde äga en " och se på vad som händer. h34r:

Bara för man har sagt negerboll i alla tider, så behöver det inte betyda att de inte är kränkade. Fram till 10 år sedan var ok att påstå att homosexuelltiet var en sinnessjukdom, nu anser man att homosexualla har blivit friska. Värdering ändras hela tiden.
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat