Citat:
Är personen inte medveten om att annonser förekommer eller prog, stänger annonser och inte inser detta så finns ju inget uppsåt, och då heller inget straffbart brott.
|
Ja, det är ju därför det behövs ett system som kontrollerar att browser (eller annan klient) visar de annonser som man vill visa. Så länge det går att komma undan så kommer folk göra det.
Man anser av någon anledning att allt är gratis på internet. Så är inte fallet. Mycket är "gratis" just för att du exponeras för annonser. Man tillskansar sig en produkt utan att betala för den - betalningen är att se på en annons. Hur det ligger till med lagen vet jag inte men ur min synvinkel, som tillhandahåller tjänster, är det stöld.
Citat:
Snackar du om popupblockers eller finns det program som blockerar vanliga banners också?
|
Jadå, det finns programvara som blockerar bannerannonser helt enkelt genom att till exempel blockera URL:er som innehåller ordet "ad" eller stoppar inline frames. Folk använder också lokala DNS-tabeller som redirectar anrop till annonsnätverks servrar till localhost - såna tabeller uppdateras flitigt och går att få tag på webben.