Citat:
Socialdemokraterna är landets största parti och har regeringsmakten, d v s kontroll över försvar, internationella relationer, socialvård och mer eller mindre allt annat här i landet och har till och från haft regeringsmakten sedan andra världskriget.
|
Vilken nivå ligger denna kontroll? Användare och lösen och sedan fri tillgång till alla register, försvarshemligheter m.m. Är det inte så att deras intranät bara har information om just partiet och dess aktiviteter medans t.ex försvarshemligheter har militären hand om OSV. Jag har väldigt svårt att tro det.
Det jag irriterar mig över är att ingen reagerar hur tidningar blåser upp en storm och går så långt att de får det att låta som att folket kräver avgång för Lejonborg. Detta kommer antagligen att hamna i högst upp i högen av fågelinfluensa och akrylamid ett bra tag framöver antar jag.