 |
Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 1 053
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 1 053
|
Har bara skummat igenom men jag håller med Thomas, man ska inte bara tänka på sig själv. Personer som har det bra och vill ha det bättre tenderar nog att rösta höger då det gynnar dem själva, medan personer som har det sämre / de som bryr sig mer om andra som har det sämre röstar åt vänsterhållet.
Håller även med det någon sa om det blir regeringsskifte så kommer högern vilja visa att de verkligen var värda att rösta på och infria massor av löften. Detta kommer spräcka budget, som vanligt vid regeringsskifte, och därför tror jag inte det blir speciellt bra av bara den anledningen.
Vidare så studerar jag och jag hoppas mer på gratis tandvård till 24 eller något liknande än borttagen förmögenhetsskatt och fryst fastighetsskatt.
Tror jag lägger min röst på S, även om jag inte är något större Persson-fan.
|