Fråga ..
Hur vi som siteägare drabbas? Klickets längd? Om någon har en annons där som står bla bla men att besökare inte finner någon information eller finner att annonsen inte relaterar till innehållet på sidan eller något annat. Dvs besökaren lämnar direkt siten. Skall jag då inte ha betalt för annonsen?
Och skall erkänna att jag stör mig lite på att annonser som kräver köp för att få betalat dvs jag får inget om ingen affär gillas eller görs direkt. Dvs jag kan leverera besökare i stora mängder utan få betalt. Önskar en version där typ. 1/3 betalt per view, 1/3 per click och 1/3 vid affär då får annonsören betala för att synas, betala för få besökare och sist betala provision per affär.
Eller när kommer det tv-reklam där man endast behöver betala tv4 när kunden visat upp en vhs kasset med reklamen eller angivet en kod eller något treviligt

Internet svaghet/styrka är att det är så j-kla mätbart även om siffrorna oftast kan ifrågasättas.
/Y