Visa ett inlägg
Oläst 2006-07-21, 20:31 #1
SkyNet SkyNet är inte uppkopplad
Validating
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 99
SkyNet SkyNet är inte uppkopplad
Validating
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 99
Har länge gått i tankar om att fixa en ordentlig databas-server som min sajt ska kunna utnyttja åtminstone de närmaste två åren. Ja, kanske ett år i alla fall, servrar har ju en tendens att bli gamla så fort man har plockat hem grejorna till dem.

Tankarna gick först och främst till att beställa hem en märkesserver, tyvärr så är det inte det lättaste eftersom märken som Dell, HP eller Fujitsu-Siemens inte riktigt har vad jag vill ha. Och om de har det så är det oftast billigt att skaffa grundmaskinen och sen ryker både plånbok och byxor när man ska skaffa mer minne eller extra processor.

Så det får bli ett avancerat hemmabygge denna gång och då skulle jag behöva ha lite tankar om servern, vilka flaskhalsar som kan uppstå och så vidare. Det finns ju tusen olika sätt att skapa en server på, men så här skulle jag nog kunna tänka mig den:

Chassi
AIC 2U 460W m SCA-bakplan för 6 st diskar

Inkråm
Tyan Thunder K8SD Pro m U320 SCSI, socket 940 (S2882UG3NR-D)
2 x AMD Opteron Dual-core 270
2 x 2048MB Kingston DDR333 ECC REG

Lagring
Adaptec 2020ZCR, 0-channel RAID
4 x Maxtor Atlas 15K II, 36 GB, SCA 80-pin
2 x Maxtor Atlas 10K V, 73 GB, SCA 80-pin

Information
- Moderkortet har 2-kanalig U320 SCSI som kompletteras med ett Adaptec 2020ZCR-kort som ger RAID.
- 15000-varvarna blir en RAID5-volym för databasen
- 10000-varvarna blir en RAID1-volym för loggar och övrig lagring.

Jag kan inte se några direkta problem med denna setup, annat än att jag inte vet vilken Linux jag kommer att köra (troligen blir detta CentOS)?
Om inte någon annan kan se något problem som kan uppstå?
SkyNet är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat