Citat:
Originally posted by tydal@Jun 3 2006, 18:10
.................................................. ....
|
Ändrar i mitt förra inlägg: "Kopiering för eget bruk får endast göras om upphovsmannen tillåtit det, eller vid vissa undantag".
Ang cachen tror jag du förstod. För mig är "nedladdning" när man med någon nedladdningsfunktion hämtar hem en fil för framtida användning. Cachandet som försiggår transparent i bakgrunden vid normal surfning är visserligen också en form av nedladdning, men för mig är det helt enkelt bara.... cachning.
Alltså, cachen är ok, men inte att sedan spara/flytta filen till annat ställe på hårddisken eller annat media.
Och slutligen, nedladdning av musik/film osv är ok med upphovsmannens tillåtelse, tex om du betalat eller om står angivet på sidan. Inte annars.
Med uppladdning menar nog de flesta att det blir tillgängligt för andra, och det är inte ok utan tillåtelse.
Kan ha missat nåt, men då hojtar säkert nån