Visa ett inlägg
Oläst 2004-02-11, 22:17 #13
Marcuss avatar
Marcus Marcus är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
Marcus Marcus är inte uppkopplad
Supermoderator
Marcuss avatar
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
Var senast i London i höstas men flög då med SAS/British Airways.
Tycker det fungerar väldigt bra med buss i London. Är både billigt och smidigt. Bäst pris blir det om man köper dagskort som jag uppfattade det, tror det var 2 pund eller något i den stilen.

Slöt upp med några kompisar som flygit med Ryanair. De klagade en del över priset med att ta sig från/till Stansted till/från London vilket gjorde att de inte vann så mycket på att ta lågprisbolaget. Men det berodde delvis på att de även vid utresan varit tvugna att åka längre än de skulle varit tvugna till med ett "riktigt" flygbolag.

När du ändå ska dit så rekommenderar jag dig att ta en sväng i London eye vilket ger en väldigt bra överblick av staden med de viktigaste delarna. Palatset, Themsen osv.. Speciellt bra om du aldrig varit där. Och kan ju vara kul att passa på innan dom river det... Det ligger alltså vid Themsen Men en liten varning är ju att det kan vara en hel massa folk där på helgerna, vilket bidrar till vääldigt långa kötider. För att avhjälpa det en aning: Vakna tidigt! Shakespeare-muséet,

Hotell i centrala London är ofta vääldigt dyrt, så det kan vara en bra idé att vara beredd på det - och eventuellt höra med någon resebyrå här i Sverige. Inte nödvändigtvis boka genom dem, men förslagsvis hör du efter lite med dem eftersom de också fungerar bra i upplysande syfte.

Andra saker som är dyrt i London är t.ex. lunch osv. Finns inga direkt prisvärda "luncherbjudanden" som man är van med här i Sverige. Fast det kanske du inte drabbas av på samma sätt om du åker dit som turist för några dagar "Fish and chips" på någon engelsk pub kan väl iofs vara ganska prisvärt (och kul att provat på?=)

Slutgiltigt kan man väl säga att det inte är speciellt billigt med något öht i London(?), enligt min uppfattning åtminstone

Andra prisvärda alternativ är t.ex. att åka iväg med SAS-erbjudanden till vissa utvalda städer (brukar variera från vecka till vecka). Har du tur så finns Wien med, vilket är en relativt billig stad att bo på hotell i. Mycket att göra, mycket att se, relativt billigt på restauranger, (f.ö. billigt med vin och alkohol) osv.. Och framförallt.. romantiskt för hennes födelsedag, om hon nu gillar sånt
__________________
[ Finanstips.se | Riktnummer.se | Väderlek.se | 3W.se | WWWW.se ]
. [ Marbella.se | ValutaGraf.se | Virusprogram.se | Malta Bolag.se | Växlingskontor.se ] .
Marcus är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat