 |
Bara ett inlägg till!
|
|
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
|
|
Bara ett inlägg till!
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
|
Brukar börja med en enkel skiss på papper hur jag (ev kunden) tänkt sig designen.
Kodar därefter (tja kodar och kodar kör html), testar designen under processen med hjälp av enkla bilder bara för att få ett begrepp hur det kommer se ut som färdigt.
Precis som Robert väntar jag med den färdiga designen till sist. Det dyker nästan alltid upp saker på vägen som gör att det blir lite avvikelser från det man tänkt sig från början.
Köra en färdig design i PS är säkert enkelt och praktiskt men om man inte är 100% säker på att det kommer fungera eller det kan bli ändringar är det inte så bra.
Just nu håller jag på med en sida där jag gjorde allt klart i PS först, bara för att upptäckta efter ett tag att det skulle bli för knöligt att få ihop den i slutändan. Så nu blir det att köra på det gamla vanliga sättet igen.
|