Visa ett inlägg
Oläst 2006-04-04, 02:36 #24
kers kers är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 526
kers kers är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 526
Det är knappast idiotiskt att köra Ubuntu på en produktionsserver så länge man håller sig till just serverinstallationen. Att välja ubuntu framför vaniljdebian är självklart ur företagsekonomisk synvikel, ubuntu är en distro som stödjs av ett företag som garanterar säkerhetsuppdateringer enligt avtal och det går prima att köpa in expertstöd 24/7. Debian är ett communityutvecklat och supportat system (som håller en jävla kvalitet, inte minst när det gäller säkerhetsauditing) men att en kritisk enhet som en TLD skulle använda något som sköts på frivillig basis av okända personer är bara naivt.

Jag vill inte vara den presstalesman som får förmedla "men öh, det är ju schyssta snubbar som underhåller freebsd/debian/whatever och vi litade ju på att de skulle komma med en fungerande säkerhetsuppdatering omgående".

Så länge man håller sig till komersiella distros med tydliga underhållsavtal så går det enkelt att sätta upp budgetar och ha ett tydligt ansvar. Det får både tekniker och styrelse att sova lite bättre.

Personligen känns det bra att NIC-SE *inte* väljer att slösa pengar på att låta någon egenutnämnd kernelexpert till fjortishacker att bygga deras produktionsservrar.
kers är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat