Citat:
Originally posted by wiggin@Mar 23 2006, 17:02
Ja, du gör sidan enligt w3c standarden sedan använder du en separat css-fil för den utskriftsvänliga versionen som tar bort all onödig grafik. (Du kan även ha olika css-filer för gamla, handdatorer etc.)
Sök efter media=”print” för mer information. Om du ändå vill ha en länk på sidan kan du bara göra så den växlar css-fil när man trycker på länken.
Kolla in tv4.se, om du använder FF kan du välja visa "Förhandvisning" för att se resultatet. en mycket smart lösning, och man slipper flera olika filer som skall uppdateras osv.
|
Jodå, den delen har jag koll på. (CSS för utskrift). Fast frågan var om utskriftssidorna kommer att räknas/bestraffas som "duplicate content" av Google eftersom det är samma textinnehåll på två platser under domänen?
Det kanske var jag som uttryckte mig lite oklart?
/S
Edit: Jag vill alltså ta ut utvalda textavsnitt och inte hela sidan i utskriftvänligt format...