WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Affiliate- och annonseringsprogram (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Affiliate på poker (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=9845)

aktieante 2005-09-14 11:09

Om någon vet något ställe med Affiliate på pokersidor, svenska som utlänska får gärna PMa mig.
Tack på förhand.

kroax 2005-09-14 21:06

Det är väll olagligt att göra reklam för utländska pokerföretag. Några svenska alternativ finns det inte i dagsläget vad jag vet, men svenska spel har fått klart (?) med att starta online poker i Sverige

Bengt 2005-09-14 22:25

Se den här, ganska färska, tråden: http://www.webmasternetwork.se/f9t9664.html

/Bengt

Marcus 2005-09-14 22:26

Citat:

Originally posted by kroax@Sep 14 2005, 22:06
Det är väll olagligt att göra reklam för utländska pokerföretag. Några svenska alternativ finns det inte i dagsläget vad jag vet, men svenska spel har fått klart (?) med att starta online poker i Sverige
Det där är inte helt sant. Man kan göra reklam för (ett av världens 3:e största pokerbolag) genom Poker Affiliate som är ett svenskt bolag i grunden. Det som är olagligt är att marknadsföra utländska spelbolag i Sverige. Anledningen till varför just detta program är lagligt beror på att svenskar inte får registrera sig på deras pokersajt för att spela och därmed kan man inte rikta sin marknadsföring mot svenska marknaden. Dock får alltså svenskar bli affiliates.

youngblood 2005-09-14 22:32

ironiskt att wn annonserar för pacificpoker, se reklambanner nedan* tror du att du kommer tjäna mycket pengar på att ha spelreklam på din site så är det upp till dig om du vill ta chansen, dock så är det inte värt det om det handlar om småpengar..

aktieante 2005-09-15 12:52

Innebär det att domäner under .se inte får marknadsföra poker sidor?

Marcus 2005-09-15 13:49

Citat:

Originally posted by aktieante@Sep 15 2005, 13:52
Innebär det att domäner under .se inte får marknadsföra poker sidor?
Under vilken toppdomän du marknadsför utländska spelbolag är av underordnad betydelse (i förhållande till innehållet). Det viktiga är att inte rikta sig mot svenskar för själva spelandet. Dock är det kanske lättare att tänka sig att du marknadsför pokerspelande mot svenskar om det ligger under toppdomänen .se.

Är det en pokersajt på engelska med marknadsföring för ett pokerspel där svenskar inte får delta så borde det inte vara några problem även om den ligger under .se. På den sidan kanske du väljer att marknadsföra t.ex. pokeraffiliateprogram och då är det inte själva spelandet du marknadsför och borde heller inte vara ett problem. Kom dock ihåg att allt detta är något av en gråzon rent juridiskt. Vilket det förmodligen kommer fortsätta vara tills det kommer fler prejudikat.

ToBad 2005-09-20 15:13

Det är helt riskfritt. Det fins ingen som har tid att utreda enskilda siters poker marknadsföring.

Marcus 2005-09-20 15:29

Citat:

Originally posted by ToBad@Sep 20 2005, 16:13
Det är helt riskfritt. Det fins ingen som har tid att utreda enskilda siters poker marknadsföring.
Nåja, det är ju en definitionsfråga.
Chefredaktör dömd för spelannons
Aftonbladet fällda för spelannonser
Expressens chefredaktör får böta för spelannonser

ToBad 2005-09-20 18:53

Citat:

Ursprungligen postat av Marcus
Citat:

Ursprungligen postat av ToBad
Det är helt riskfritt. Det fins ingen som har tid att utreda enskilda siters poker marknadsföring.

Nåja, det är ju en definitionsfråga.
http://www.dagensps.se/artikel.asp?articleID=12394
http://www.resume.se/pub/nyhet.asp?art_id=32279
http://www.aftonbladet.se/vss/nyhete...662963,00.html

Med enskilda siter avsåg jag främst sajter som inte är en avknoppning av en tidning.
Man får väll vara lite smidig endå.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:46.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson