WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Bekämpa spam (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=8931)

dee 2005-07-17 03:15

Jag får omkring 3-5 nya spam brev varje dag med skit reklam... det går inte att avregistrera sig och sändaren skickar jämt från en ny epost adress... hur kan man förhindra detta ??

Decibel 2005-07-17 03:47

spamfilter på mailservern så ser du aldrig röken av de flesta.

alternativ är ju att köra något lokalt på burken men det blir en jäkla massa confande och strulande innan det funkar.

WizKid 2005-07-17 04:48

Thunderbirds Junkmail-funktion tycker jag funkar bra om man vill köra det på klientsidan. Annars tycker jag Spamassassin tillsammans med Greylisting på servern funkar fruktansvärt bra. Efter vi installerade det på jobbet gick vi från några hundra per dag till en handfull spam.

andla 2005-07-17 18:14

Jag kör själv spamihilator som klarar både pop3 och imap. Fungerar mycket bra tycker jag. Sedan har programmet inlärningsfunktion och är helt gratis.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:35.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson